menusearch
abdolhamiddelshad.ir

سفرهای علمی-توریستی دکتر عبدالحمید دلشاد

(0)
(0)
سفرهای علمی-توریستی

 

سفرهای علمی-توریستی خارج از کشور (بطور منتخب با تکیه بر سفرهای علمی)

ردیف

نام کشور

مکان های مورد بازدید

ملاحظات

1

سوئیس

1-دانشگاه ژنو: یکی از بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاه دولتی ژنو که در همه رشته های اعم علوم انسانی، مهندسی و علوم پژشکی دانشجو می پذیرد و بیش از 40 درصد دانشجوی خارجی دارد و بیش از 10 جایزه نوبل به دانش آموختگان آن تعلق گرفته است.

2- موزه‌ی صلیب سرخ و هلال احمر: موزه‌ای انسان محور است و 150 سال از زندگی انسان‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد. نمایشگاه دائمی «ماجراجویی‌های بشردوستانه شامل 3 بخش «دفاع از کرامت انسانی»، «بازسازی روابط خانوادگی» و «کاهش خطرات طبیعی» می‌شود.

3-دفتر سازمان ملل در ژنو: یکی از 4 دفتر سازمان ملل در ژنو قرار دارد.

4-دانشگاه هنر و معماری شهر زوریخ: جزء یکی از بزرگترین دانشکده های هنر و طراحی در کشورهای اروپائی محسبوب می شود.

5- ستاد مرکزی فیفا در زوریخ: مجموعه ای که نمادی از خانه جامعه جهانی فوتبال و ۲۰۹ کشور عضو و ۲۷۰ میلیون بازیکن، مربی و داور به شمار می‌رود.

شرکت در کنفرانس علمی مدیریت کیفیت در ژنو با دریافت تندیس در سال 2010

2

فرانسه

1-دانشگاه سوربن پاریس: از دانشگاههای بزرگ پاریس است که ایرانیان سرشناس زیادی در این دانشگاه تحصیل کرده اند که بیشتر در رشته های مهندسی و علوم انسانی فعالیت علمی دارد.

2-موزه لوور Louvre پاریس:بزرگترین موزه هنر و یک بنای تاریخی در مرکز شهر پاریس است که آثار بسیاری در این زمینه‌ها در این موزه جای گرفته‌اند که از آن جمله می‌توان به لوح حمورابی، تابلوی بانوی صخره‌ها و تابلوی مونالیزا اثرلئوناردو دا وینچی اشاره کرد.

3-پانتئون(Pantheon): آرامگاهی در پاریس که مقبره مشاهیر فرانسه از جمله فیلسوفان معروف جهان نظیر ویکتور هگو، لاگرانژ، ژان ژاک روسو، ماری کوری، امیل زولا در آن قرار دارد.

3

سوئد

1-یوتبری: که با دو نام مجزا در انگلیسی (گوتنبرگ) و سوئدی (یوتبری) است. یوتبری از شهرهای مهم، قطب صنعتی و یکی از پرتنوعترین شهرهای این کشور است.کارخانه‌های شرکتهای خودروسازی ولوو در این شهر قرار دارد.

2-دانشگاه یوتبری: بزرگترین و یکی از اصلی‌ترین دانشگاه‌ها در کشور سوئد است. دانشگاه یوتبری، بزرگترین دانشگاه در شبه جزیره اسکاندیناوی و از اصلی‌ترین دانشگاه‌های قاره اروپا است.

4

ایتالیا

1-کولوسئوم: درست مثل برج ایفل در پاریس، کولوسئوم هم از همان اهمیت در رم برخوردار است. کولوسئوم بزرگترین بنای به جا مانده از زمان روم باستان است که هنوز هم مدل هنر و معماری استادیوم های ورزشی در جهان است.

2-موزه‌ واتیکان: از عظیم‌ترین و غنی‌ترین موزه‌های جهان هستند. این موزه که آثار هنری تاریخی بی‌نظیری را که مرتبط با مسیحیت و مذهب کاتولیک را در خود جای داده است.

3-فلورانس: فلورانس را خاستگاه رنسانس ایتالیایی به‌شمار آورده اند. هنر معماری و تندیسگری در شهر فلورانس جایگاه ویژه‌ای دارد و از مهم‌ترین مراکز هنری اروپا ‌است.

4-برج پیزا: گالیله که خود نیز یک پیزایی بود، آزمایش‌هایش در مورد سقوط آزاد را در طبقات بالای این برج انجام داده ‌است. گالیله ۲ گلوله با جرم‌های متفاوت را از بالای این برج به‌طور همزمان رها کرد تا این نظریه که سرعت سقوط اجسام از جرمشان مستقل است را ثابت کند.

5- شهر ونیز: جزیره‌ای در شمال ایتالیا که به صورت جزیره‌های کوچک است که جزیره‌ها به وسیله کانال‌هایی از هم جدا شده‌اند و تردد در شهر به وسیله قایق صورت می‌گیرد.

6-میلان: به عنوان مرکز مد ایتالیا معروف است و دارای دو باشگاه ورزشی بزرگ (آث میلان و اینتر میلان) است.

5

هند

1-دانشگاه بمبئی: دانشگاه مومبای یا دانشگاه بمبئی، یکی از اولین دانشگاه‌های دولتی در هند و قدیمی‌ترین دانشگاه درمهاراشترا است. این دانشگاه کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و دیپلم در زمینه‌های هنر، تجارت، علم، مهندسی و پزشکی ارائه می‌دهد.

2-دانشگاه پونه: شهر پونه به ‌عنوان شهری دانشگاهی شناخته می‌شود. دانشگاه پونه با داشتن بيشترين تعداد دانشجويان خارجي در هند و نيز دارا بودن بيش از 220 کالج و موسسه آموزشي وابسته، محل توجه و نظر جمع کثيري از علاقه مندان به تحصيل در اين کشور و به خصوص دانشجويان ايراني است.

3-شهر کالیکوت: شهری در ایالت کرالا در هندوستان می باشد که دریانوردان ایرانی و عرب به این شهر بندری رفت‌ وآمد داشتند و به تجارت می‌پرداختند. و نیز شهری که دریانوردان بندرکنگ (استان هرمزگان) به آن رفت آمد دارند و در آنجا ازدواج هم داشته و فرزندان دو تابعیتی بندرکنگ-کالیکوتی زیادی در آنجا زندگی می کنند.

6

لبنان

1-بعَلبَک یکی از شهرهای تاریخی است که بخاطر وجود آثار باستانی در آن از جمله نیایشگاهی از دوره رومی‌ها که از آثار مهم رومی‌ها است شهرت دارد.

2-شهر صیدا و صور:شهرهایی در جنوب لبنان و در نزدیکی کرانه دریای مدیترانه قرار گرفته ‌است. این شهرها از شهرهای مرزی با اسرائیل است که در جنگ 33 روزه اسرائیل و لبنان، آسیب های جدی به آن وارد شد.

3-طرابلس: دومین بندر تاریخی بزرگ در شمال بیروت است.

7

مالزی

1-دانشگاه مالایا (UM):اولین و بهترین دانشگاه دولتی در کوالالامپور مالزی است که در رنکینیگ معتبر QS رتبه زیر 100 در مقابل دانشگاه تهران و دانشگاه شریف که رتبه بالای 500 است، قرار دارد.

2-دانشگاه فناوری مالزی (UTM): قدیمی‌ترین و بزرگترین دانشگاه فنی مهندسی کشور مالزی است که متشکل از کالج های محلی با حوزه فعالیت دوره های علمی-کاربردی می باشد.

8

عربستان

1-مکه: اگر چه سفر به شهر مکه، معنوی است ولی مکه یک شهر تاریخی که مطالعه تاریخ اسلام بدون مطالعه میراث ماندگار و مرکز ثقل اعتقادات بیش از 2 میلیارد مسلمان و اهل کتاب، ممکن نیست.

2-مدینه: مرکز و شهر تاریخی پرورش اسطوره انسانی و بهترین اشرف مخلوقات که تبلور معنویات را برای انسانهای کره خاکی را بدنبال دارد، بدون مطالعه این شهر، شناخت از انسان را ناقص می نماید، لذا سفر به مکه و مدینه برای هر انسانی به لحاظ معنوی واجب و به لحاظ مطالعه تاریخ اسلام، توصیه می شود.

9

مالت

1-والتا: کوچکتری پایتخت یک کشور جزء اتحادیه اروپا است. مالت با جمعیت بیش از 400 هزار نفر، کشوری در جنوب اروپاست که مستعمره بریتانیا بوده و از موقعیت راهبردی یک پایگاه دریایی برخوردار است.

10

اتریش

1-دانشگاه وین: یکی از قدیمی‌ترین دانشگاههای اروپایی است که بیش از 100 هزار دانشجو دارد. وین پایتخت جهانی موسیقی و موزه تاریخ هنر در آن قرار دارد.

2-موزه اسپرانتو: در کل، حدود ۵۰۰ زبان فراساخته‌ی گوناگون مستندسازی شده‌اند که مهم‌ترین‌شان اسپرانتو و اینترلینگوا است. این موزه محل نگه‌داری از منابع گوناگون مربوط به زبان فراساخته‌ی اسپرانتو است، که در وین پایتخت اتریش قرار دارد. 

11

فنلاند

1-هلسینکی (فنلاند): فنلاند به عنوان یکی از بهترین‌ها نظام آموزشی دنیا شناخته می‌شود. نظام آموزشی فنلاند سیستمی برابرطلب بدون هیچ گونه شهریه‌ای می‌باشد. در مدرسه به دانش آموزان تمام وقت نهار رایگان داده می‌شود.

2- از سال ۲۰۱۶، تمام مدارس این کشور شمال اروپایی، نظام آموزشی جدید را با عنوان  "یادگیری پدیده محور"در برنامه دارند.

3- در فنلاند، آموزش مقدماتی حرفه‌ای (آموزش ۳۲ ساله) در مدارس فنی وحرفه‌ای تخصصی یا چند رشته‌ای ارائه می‌شود. آموزش عالی فنی و حرفه‌ای یا علمی-کاربردی (آموزش ۵۳ سال) که معمولاً در دانشکده‌های تخصصی عرضه می‌گردد که می‌توان پس از اتمام تحصیلات مقطع متوسطه در آن حضور یافت.

12

آسیای میانه

1-ارمنستان:

2-تاجیکستان:

3-گرجستان:

کشورهای آسیای میانه که بعد از اتحاد جماهیر شوروی به استقلال رسیدند. در این سالها با تمرکز بر صنعت گردشگری و سرمایه گذاری و اقامت، از رشد چشمگیری برخوردار بوده اند و این کشورها برای ایرانیان نیز جذاب و سهل الوصول بوده و لذا از طرفی کشور ارمنستان بطور مستقیم و تاجیکستان و گرجستان باواسطه با ایران هم مرز و قابل مطالعه هستند. چه بسا سیل عظیمی از ایرانیان متقاضی تحصیلات در مقطع دکترا در سالهای تا قبل از 2014 در دانشگاههای تاجیکستان به زبان روسی مشغول به تحصیل بودند. 

13

آلمان

دانشگاه علمی-کاربردی فرانکفورت: آلمان در کنار دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی دیگری بنامFachhochschule(FH)    دارند. فاخ هوخ شوله ها (FH ها) بیشتر به جنبه علمی و حرفه ای و کاربردی علوم کار دارند تا محتوای نظری. تعداد این دانشگاه ها به بیش از 100 دانشگاه افزایش پیدا کرده است که دانشگاه علمی-کاربردی فرانکفورت یکی از این دانشگاهها است.

14

کشور های حوزه خلیج فارس

1-امارات متحده عربی (دبی)

2-قطر

1-دهکده دانشگاهی (Knowledge Village): نالج ویلیج یک منطقه آموزشی در دبی می باشد که واحدهای بین الملل دانشگاهها و مدارس برند دنیا در این منطقه مستقر شده اند و از امکانات آموزشی بسیار خوبی برخوردارند.

2- دانشگاه قطر: قطر یکی از کشورهای ثروتمند است که دانشگاه دولتی قطر از تجهیزات و کیفیت آموزشی بسیار خوبی برخوردار است. در دوحه، مدارس و دانشگاههای معتبر اروپائی و آمریکائی زیادی در "شهر آموزش" فعالیت دارند.